Loading Events

« All Events

 • This event has passed.

Animal Flow Level 1 ONLNE WORKSHOP Istanbul (Apr)

April 10 - April 11

In English at bottom
Video uzaktan kumandasıyla (Zoom aracılığıyla) çevrimiçi olarak öğretilen Animal Flow® Seviye 1 Çalıştayı için bize katılın. Atölye, Usta Eğitmen Sascha Mueller tarafından canlı olarak verilecektir.

Katılım 28 kişiyle sınırlıdır, böylece öğrencilerin birbirleriyle ve Sascha ile uygun miktarda etkileşime girmelerini sağlamaya devam edebiliriz. Bu atölye, Türkçe çeviri ile İngilizce olarak öğretilecektir. Her gün 6,5 saattir. Her iki günde tam zamanlı olarak orada bulunmalısınız – bu atölye saati sizin zaman diliminize uygun değilse, lütfen farklı bir atölyeye kaydolun.

NASIL KATILIM / GEREKLİLİKLER
Bu kurs Zoom video konferans platformu kullanılarak öğretilecektir. Bu bir web semineri canlı akışı değil, katılımcıların Eğitmeni görebilecekleri ve etkileşimde bulunabilecekleri etkileşimli bir atölye çalışmasıdır ve Eğitmen de tüm katılımcıları görüntüleyecektir. Eğitmen herkesi net bir şekilde görebilir ve herkes için sorunsuz bir deneyim yaşatabilir.

Animal Flow hareketlerini uygulayabileceğiniz bir alana sahip olduğunuz bir alanda dizüstü bilgisayarınızı / web kameranızı kurmanız gerekecektir. Bir oturma odası alanı yeterlidir, ancak mobilyalarınızı atölye süresince mümkünse bir kenara taşımak isteyebilirsiniz ..

Her gün tam 6,5 saat video yayınlayacak kadar güçlü bir WiFi erişimine sahip olmanız gerekecek. WiFi bağlantınız zayıfsa size yardımcı olamayız. İyi bir WiFi sinyaline erişiminiz olmadığını biliyorsanız, bu kursu çevrimiçi olarak tamamlamayı denemenizi önermiyoruz.

Atölye için Zoom platformunu kullanacağız. Zoom uygulamasını bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebileceksiniz. Bu seçeneğiniz varsa, videoyu dizüstü bilgisayarınızdan daha büyük bir ekrana (oturma odanızdaki büyük bir televizyon gibi) aktarmanızı öneririz. Bu, Eğitmeni ve diğer öğrencileri net bir şekilde görmenizi ve duymanızı sağlarken, aynı zamanda alanınızdaki hareketleri pratik yapmanıza da olanak tanır. Sadece bir dizüstü bilgisayar kullanarak katılmak mümkündür, ancak ekranda neyin gösterildiğini gördükçe biraz ileri geri hareket etmeye hazırlıklı olmanız ve ardından alanınızda hareket halindeyken çalışmanız gerekecektir. Tüm atölyeyi bir Akıllı Telefonda yapmayı PLANLAMAMALISINIZ – Eğitmeni ve diğer öğrencileri küçük bir ekranda yeterince iyi göremeyeceksiniz.

Atölye sırasında kısa molalar ve her gün 30 dakikalık öğle yemeği molası vereceğiz.

Çalıştayın tamamı için hazır bulunmalısınız. Atölye gününde (sabah) Öğrenci El Kitabının PDF’ini alacaksınız ve tüm Seviye 1 eğitimlerine kayıttan (ödeme) hemen sonra e-posta yoluyla erişeceksiniz, ancak Atölyenin kendisine devam eden erişiminiz OLMAYACAKTIR. tamamlandı.

Kurs Hakkında

Hareket Formları (Hayvan hareketlerinin “ABC”si), Değiştirmeler ve Geçişler; Bilek Hareketliliği, Aktivasyonlar, Forma Özel Esnemeler ve tabii ki Akışlar dahil olmak üzere Animal Flow’un 6 bileşeninin tamamını işleyeceksiniz. Eğitim iki gün boyunca zorluk ve karmaşıklık açısından sistematik olarak artan temel pozisyonlarla başlar. Hareketler, sağlık ve fitness sektörlerinde çalışan herkesin aşina olduğu bilime dayanan bir seri içinde öğretilir.

Animal Flow’un Altı Bileşeni, eğitimde işlenen belirli hareketler, kursun hedefleri ve 1. Level hakkında daha fazla genel bilgiyi BURADA okuyabilirsiniz.

Neler içeriyor

Kaydınıza dahil olanlar:

 • 74 sayfalık Öğrenci Kılavuzu fiziksel kopyası
 • Özel AF Eğitmenleri Facebook grubuna erişim.
 • Mike Fitch’in AF’de kullanılan Komut dilini gözden geçirdiği eğitici videolar
 • Uluslararası Sürekli Eğitim kredileri için katılım sertifikası.

Eğitim Hazırlığı:

Eğitim her beceri seviyesindeki kişilere açıktır. Dört ayaklı hareket pozisyonunda kendi vücut ağırlığınızı destekleyebilecek fiziksel kapasiteye sahip olmanız ve fiziksel faaliyetlere katılmak üzere tıbbi olarak izin almış olmanız gerekmektedir.

Kayıttan sonra bileklerinizi kursa hazırlamanıza yardımcı olacak bazı pratik egzersizleri içeren bir hoş geldiniz videosu alacaksınız.

Kayıttan sonra bileklerinizi kursa hazırlamanıza yardımcı olacak bazı pratik egzersizleri içeren bir hoş geldiniz videosu alacaksınız.

Sürekli Eğitim Kredileri

Seviye eğitim, şu kurumlardan sürekli eğitim kredileri sağlamaya onaylıdır: ACE 1.1; National Academy of Sports Medicine (NASM) 1.1 CEU; Athletics and Fitness Association of America (AFAA) 11 CEU; UK Registered Exercise Professionals (REPS), PD: Onay 10 CPD; New Zealand Registered Exercise Professionals (REPs) 13,75 5 CPD; UAE REPS; Canfitpro – 8 canfitpro CEC (Değerlendirme & Egzersiz Bölümü: 4 PTS; Program Tasarımı Bölümü: 4 PTS); Fitness Australia – 9 CEC yenileme bekleniyor; Physical Activity Australia 3 PDP.

Kiminle ve Nerede:

Bu Eğitim Animal Flow Master Eğitmeni Sascha Mueller tarafından verilmektedir. Sascha eğitimi İngilizce verecektir, aynı anda Türkçe çeviri yapılacaktır (Sascha)

Video uzaktan kumandasıyla (Zoom aracılığıyla) çevrimiçi olarak öğretilen Animal Flow® Seviye 1 Çalıştayı için bize katılın. Atölye, canlı olarak öğretilecek

Contact: Erhan Tugen – Academy 0090 545 260 25 59
retrofitacademy@gmail.com

Ücret:

 • Erken kayıt ücreti 1 Şubat’a kadar 425 USD’dir.
 • 1 Şubat’tan sonra 450 dolarlık normal kayıt ücreti.

Join us for the Animal Flow® Level 1 Workshop, taught online via video remote (through Zoom). The workshop will be taught live by Master Instructor Sascha Mueller.

Participation is limited to 28 individuals, so that we can still ensure students will have an appropriate amount of interaction with each other and with Sascha. This workshop will be taught in English with Turkish translation. It is 6.5 hours each day. You must be present for the full time on both days – if this workshop time is not convenient for your time zone, please register for a different workshop.

HOW TO PARTICIPATE/ REQUIREMENTS

This course will be taught utilizing the Zoom video conference platform. This is not a webinar livestream, but rather an interactive workshop where participants will be able to see and interact with the Instructor, and the Instructor will in turn be able to view all the participants. A maximum of 28 students will be admitted, to ensure the Instructor is able to see everybody clearly and to facilitate a smooth experience for everyone.

You will need to set up your laptop/webcam in an area where you have space to practice the Animal Flow movements. A living room area is sufficient, but you may want to move your furniture aside, if possible, for the duration of the workshop.

You will need to have access to WiFi that is strong enough to stream video for the full 6.5 hours each day. We will not be able to help you if your WiFi connection is poor. If you know you do not have access to a good WiFi signal, we do not recommend attempting to complete this course online.

We will utilize the Zoom platform for the workshop. You will be able to download the Zoom app to your computer for free. We recommend stream the video from your laptop to a larger screen – such as a large tv in your living room – if you have that option. That will allow you to see and hear the Instructor and the other students clearly, while also being able to practice the moves in your space. It is possible to participate using only a laptop, but you will need to be prepared to move back and forth quite a bit as you view what is being demonstrated on the screen, and then work on the move in your space. You should NOT plan on doing the entire workshop on a Smartphone – you will not be able to see the Instructor and other students well enough on a tiny screen.

We will provide time for short breaks during the workshop, as well as a 30 minute lunch break each day.

You must be present for the entire Workshop. You will receive the PDF of the Student Manual on the day of the Workshop (in the morning) and access to all Level 1 tutorials via email immediately after the registration (payment), but you will NOT have ongoing access to the Workshop itself after it is completed.

About the Course

You’ll cover all 6 components of Animal Flow, including the Traveling Forms (the “ABCs” of animal movements); Switches and Transitions; Wrist Mobility; Activations; Form Specific Stretches, and, of course, Flows.

The workshop starts with base positions, which systematically build in difficulty and complexity over the two days. Movements are taught within the context of scientifically-based concepts relevant to anyone working in health and fitness industries. By the end of the second day, the entire class will be performing a sequence known as the Beast flow which integrates a large majority of the movements from the workshop. This becomes a structure from which they may begin their own creative practice.

Find more details about the Level 1 Workshop here, including the specific movements covered in the workshop, the course objectives, and the test-out process.

What’s Included

Your registration includes:

 • Complimentary access the full library of instructional videos for all Level 1 movements
 • Hard copy of the 74-page Student Manual
 • Access to the private AF Instructors Facebook group.
 • Access to Mike Fitch’s tutorial series reviewing the Call Out language used in AF
 • Certificate of Completion, including proof of participation for Continuing Education credits.

Workshop Preparation:

The workshop is open to persons of all skill levels. You should be physically fit enough to support your own bodyweight in quadrupedal position and be medically cleared to participate in physical activities. Attendees must be at least 18 years old.

Upon registration, you will receive access to a welcome video, the Level 1 tutorials, and other pre-workshop information.

Continuing Education Credits

The Level 1 course is approved to provide continuing education credits from: ACE 1.1 CEUs; National Academy of Sports Medicine (NASM) 1.1 CEUs; Athletics and Fitness Association of America (AFAA) 11 CEUs; UK Registered Exercice Professioanla (REPS) from PD:Approval 10 CPD; New Zealand Registered Exercise Professionals (REPs) 13.75 5 CPDs; UAE REPS; Canfitpro – 8 canfitpro CECs (Assesement & Exercise Portion: 4 PTS; Program Design Portion: 4 PTS); Fitness Australia – 9 CECs pending renewal; Physical Activity Australia 3 PDPs.

Who and Where:

This workshop will be taught by Animal Flow Master Instructor Sascha Mueller. (Read about Sascha HERE!)

This workshop will take place live at the venue in Istanbul. The Master Instructor will be teaching via a large screen remote video broadcast. Assistant Instructors will be present in the workshop to help with hands-on practice, while the Master Instructor will provide the overall instruction utilizing the interactive live screen broadcast. The Master Instructor will be Sascha Mueller, teaching live from his studio in Germany.

The event will be hosted at a MacFit Buyaka and times TBA, in Istanbul.

Cost:

 • Early registration price of $425 USD until February 1.
 • Regular registration price of $450 USD after February 1.

Registration

Contact: Erhan Tugen at RetroFit Academy 0090 545 260 25 59
retrofitacademy@gmail.com

Cancellations/Refunds:

We have scheduled this workshop for the noted dates under the hopeful assumption that the coronavirus crisis will have subsided enough by then that we can go back to holding live workshops. We will, however, continue to monitor the situation. As we get closer to the planned date, if it appears that it would not be safe to hold the event, it will be postponed. If we postpone the event you will have the option to transfer into another future event, or to take the online version offered via live video remote. Thank you for understanding as we all try to move forward under these difficult circumstances.

Details

Start:
April 10
End:
April 11
Event Categories:
, , , , ,

Venue

MacFit Buyaka
Fatih Sultan Mehmet, Balkan cd. No:66 34771
Istanbul, Ümraniye 34771 Turkey
+ Google Map

Organizer

RetroFit Academy
Phone:
0090 545 260 25 59
Email:
retrofitacademy@gmail.com